Menu główne:

GlobalMapper_PL_EN


Idź do treści

Analizowanie rzeki

GlobalMapper > O Programie

W tym materiale zmierzymy się z analizą nizinnej rzeki na jej dość krótkim odcinku. Charakteryzuje się on rozleglą pradoliną z widocznymi wyraźnie na obrazach satelitarnych starorzeczami. Teren ten jest niezwykle wrażliwy powodziowo, stąd cały obszar został już dawno szczelnie obwałowany. Rzeka nie jest uregulowana, bo nie jest. W okresach niskich stanów wody - płynie spokojnie środkiem doliny, a w jej korycie występują liczne wyspy stałe, oraz wyłaniają się olśniewające bielą piaszczyste łachy. W okresach wezbrań - poziom wody zbliża się do podstawy wałów, nie rzadko płynąc po ich zboczach... Wiosna i lato 2010 roku pokazały jak bardzo te wały są potrzebne, gdy woda zdołała dotrzeć nieomal pod ich szczyty. Na tym terenie szczęśliwie zdołano zamykać przesiąki unikając przedarcia się na tereny rolnicze i zamieszkałe. Jednakże cofka w ujściach dopływów wyglądała faktycznie groźnie i zalała rozległe poldery.
Posługując się GlobalMapper, dostępnymi danymi wysokościowymi i podkładami topo - spróbowaliśmy sprawdzić co też da się z tych danych odczytać przy wykorzystaniu tego programu:

* * *

To tyle w niniejszym ćwiczeniu.
Omówiono:
- przygotowanie zobrazowania wysokościowego modelu terenu
- eksperymentowano z "Shaderami" poszukując optymalnej wizualizacji tematu
- zadano poziom zalania wodą naszej doliny rzecznej
- wygenerowano jeden kontur elewacji odpowiadający poziomowi wody
- wyznaczono pozycje wodowskazów
- wodowskazy połączono liniami, wzdłuż których wyznaczono profile wysokościowe
- wygenerowano mikrozlewnie tego obszaru oraz strumienie dla każdej z nich
- wygenerowano PathProfile na obwodzie wybranej mikrozlewni
- przegląd pełnych parametrów wybranych mikrozlewni daje nam pojęcie o dostępnych informacjach nadających się do dalszych, zaawansowanych analiz...

* * *

GŁÓWNA | GlobalMapper | GIS / WMS / GPS | KARTOGRAFIA | FORUMs | LINKI | KONTAKT | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego