BLOG - GlobalMapper_15_GIS_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS

GlobalMapper_15_GIS_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS

Idź do spisu treści

Menu główne

BLOG

KONTAKT
Global Mapper - Word Press - BLOG

Global Mapper PL - BLOG

13 stycznia 2010 r.

Witam wszystkich Użytkowników programu Global Mapper.
Od chwili zakupu jego wersji 11.01 – stałem się jego zdeklarowanym fanem.
No cóż, czasem miewamy swoje fascynacje…
Global Mapper w swej 11 odsłonie zaspokoił wszystkie moje oczekiwania pod względem operacji na dużych zbiorach rastrów, map i zdjęć satelitarnych, umożliwił ich geo-rektyfikację, kalibrację, zmianę układu odniesienia, odwzorowania, przygotowanie podkładów w formacie GeoTIF do dalszych prac, prace terenowe z użyciem GPS, nawigację po mapach rastrowych oraz eksport rastrów i wektorów do wielu formatów…. (Nawet proste zrzuty ekranowe z Global Mapper są skalibrowane i zawierają plik [.prj]...

Jest to mój pierwszy i jedyny blog, jaki kolwiek dotąd popełniłem… Postaraj się Czytelniku i Gościu okazać nieco wyrozumiałości, jeśli stwierdzisz, że więcej tu entuzjazmu niż profesjonalizmu.. Tą część dodaj od Siebie… :-) )

Zapraszam Was Wszystkich do współtworzenia, linkowania, przesyłania Własnych przemyśleń i doświadczeń dot. programu Global Mapper i pracy w nim…
Moim zdaniem nie ma on sobie równych – powiedzmy w tej samej cenie…, ale napewno nie ma sobie równych w tej intuicyjności pracy, prostocie logicznej konstrukcji, przejrzystości swych funkcji i zależności pomiędzy plikiem źródłowym i rezultatami jego przetwarzania…

Tak długo zastanawiałem się wcześniej – w jaki sposób wyeksportować mapę skalibrowaną w określonym odwzorowaniu i układzie odniesienia i przesłać ją do programu graficznego, abo kontynuować rysowanie map.
Teraz już WIEM ! – pracując w Global Mapper !!!

Zapraszam Was, abyście dzielili się Swymi przemyśleniami i doświadczeniami w wykorzystaniu tego programu.
Moim zdaniem, jest to program “niezwykły”, umożliwiający nawet początkującemu użytkownikowi rozwinięcie skrzydeł w tworzeniu map, w nawigacji po mapach rastrowych (które kalibruje na dowolną licznę punktów), w przekształcaniu z układu na układ i w eksporcie do najróżniejszych formatów zapisanych śladów, także w GeoTIFF i GeoPDF !

Jedną z “niezwykłości” tego programu jest jego Technical Support -

Autor i twórca – Mike Childs – jest moderatorem Forum : http://www.globalmapperforum.com/forums/
reagującym na każde, KAŻDE ! zapytanie i sugestię, jaka pojawia się w postach na Forum. Odpowiada, doradza, a także na powtarzające się życzenia – dodaje nowe funkcje i usprawnienia….

Tak udało mi się przekonać go, że brakuje mi funkcji zapisu rastra widocznego na ekranie do pliku TIF w zadanej skali i z zadaną rozdzielczością… Zrobił TO, przetestowałem, DZIAŁA !

- Wyobraźcie sobie, że połączyliście kilka fragmentów mapy w jedną skalibrowaną całość, nałożyliście na nią siatkę i wektory Waszych tras, pola, obiekty…, ale chcielibyście mieć to w jednej całości, jako mapę wynikową w zadanej dokładnej skali, gotową do druku … Od  GM
v. 11.02 - funkcja ta będzie na stałe dołączona do oficjalnej wersji programu…

Apropos – v. 11.02 – zostanie opublikowana w ciągu 2-3 tygodni od dzisiaj… :-) )

Zapraszam Was, czując tremę, bo jak to w naszym kraju… zwykle najłatwiej o “bezinteresowną krytykę” niż o konstruktywną współpracę… Mam nadzieję. że wspólnie to przełamiemy…:-))

Gdybyście chcieli zapoznać się z przykładami prac wykonanymi w Global Mapper zapraszam Was do galerii i na podstrony tej witryny... gdzie zamieszczamy linki, mapy i tutoriale – czyli “uczebniki”, czyli przewodniki jak pracować w Global Mapper.

Komentarze, uwagi, uzupełnienia i zapytania zamieszczajcie na Blogu

Regards / ED

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego