Menu główne:

GlobalMapper_PL_EN


Idź do treści

GEOCACHING by Tom C.

GIS / WMS / GPS

Geocaching - artykuł
______________________________

Geocaching - to świetna zabawa na świeżym powietrzu w poszukiwanie "skarbów" - geocache/cache.
Geocache nazywany jest skrzynką lub skrytką. Lokalizacja geocache w postaci współrzędnych geograficznych umieszczona jest w dedykowanym serwisie internetowym. Przy pomocy GPS odszukujemy skrzynkę i wpisujemy się do dziennika (logbooka). Zwykle w skrzynce znajdują się różne drobne przedmioty, które można wymienić na nasze fanty. W ten sposób skrytka nadal zawiera "skarby". Cache starannie chowamy w to samo miejsce, żeby następni poszukiwacze mieli czego szukać. Informację o odkryciu skrzynki zamieszczamy w serwisie.

Na świecie istnieje wiele serwisów geocache.
Serwisem o zasięgu globalnym jest
Geocaching.com http://www.geocaching.com/default.aspx. Na początku kwietnia 2010r. liczba aktywnych skrytek w serwisie wynosiła ponad milion. W Polsce- 1256 skrytek.
Rodzimym, polskim serwisem geocache jest
Opencaching PL http://www.opencaching.pl/index.php - liczba aktywnych skrytek sięga 7000. Czesc skrytek zarejestrowana jest w dwóch serwisach.
Inny serwis geocache to
GpsGames http://tinyurl.com/y8b9m5v - w Polsce jest 158 skrzynek.

Opisane powyżej skrytki to skrzynki tradycyjne. Znajdziemy tu zarówno skrzynki bardzo duże, jak i mikrusy, w których mieści się tylko logbook. Bez względu na wielkość cache powinien być dobrze ukryty. Początkowo skrzynki w Polsce były zakopywane, ale znamy już dużo ciekawsze sposoby ukrywania. Z jednej strony więc cache powinien być dobrze ukryty, a z drugiej możliwy do odkrycia na podstawie współrzędnych. Rodzi to liczne trudności zarówno dla ukrywających, jak i poszukiwaczy, ale za to daje mnóstwo radości z odkrycia prawidłowo i dobrze schowanej skrzynki. Każda skrzynka ma określony przez jej autora stopień trudności, więc wstępnie można odfiltrować interesujące nas skrytki. Dla ułatwienia autor skrzynki może zamieścić dodatkowe wskazówki: zdjęcie- zwykle miejsce umieszczenia skrzynki (tzw. spojler) lub opis słowny w części kodowanej.

Współrzędne geograficzne wskazują miejsce ukrycia skrzynki. Po wprowadzeniu danych do gps idziemy jak po sznurku prowadzeni tym przydatnym urządzeniem. Jeżeli podane namiary są dokładne, to znajdziemy się w odległości kilku metrów od skrzynki. Dokładność do kilku centymetrów byłaby wręcz szkodliwa dla tej zabawy, bo psułaby radość z odszukania skrytki, ale na szczęście odbiorniki turystyczne takiej dokładności nie oferują. Jeśli dodatkowo weżmiemy pod uwagę błędy pomiaru z gps autora i poszukującego oraz zmienność warunków w których te pomiary były wykonywane, to promień dokładności 4-8 metrów należy uznać za bardzo dobry. Tyle wystarcza z nawiązką, żeby znależć się tam, gdzie jest cache. Później już "tylko" trzeba go odnaleźć. Te ograniczenia sprawiają również, że często do odszukania skrzynki odbiornik gps w ogóle nie jest potrzebny. Orientacyjną lokalizację skrzynki możemy bowiem poznać z licznych map umieszczonych w serwisie i niejednokrotnie ze spojlerów.
Dużo osób bawi się w geocaching bez gps z nie mniejszą radością i kto wie- może mają większą satysfakcję z odkrywania skrzynek bez takiego wsparcia? Z zakładaniem skrytki bez pomocy gps jest niestety dużo gorzej, ale i to jest możliwe. Należy pamiętać, że skrzynki tradycyjne powinny być możliwe do odkrycia na podstawie samych tylko współrzędnych, więc błędy pozycji do kilkuset metrów (tak tak, zdarzają się i takie skrytki) mogą spowodować niezłe zamieszanie, choć i takie skrytki można odkryć. Nie o to jednak chodzi w tej zabawie.
Dodatkowy artykuł na ten temat: http://tinyurl.com/ydxulqs

Oprócz skrzynek tradycyjnych występują również inne typy skrzynek, jak np. skrzynki typu
quiz, czy multicache.
W obydwu wspomnianych typach podane w serwisie współrzędne nie określają położenia celu naszych poszukiwań. Docelowe współrzędne poznamy dopiero po rozwiązaniu zagadki/zadania (quiz) lub po odszukaniu kolejnych etapów skrzynki multicache.
W przypadku skrzynki multicache współrzędne z serwisu prowadzą nas do pierwszej skrzynki, w środku znajdziemy współrzędne drugiego etapu (kolejnej skrytki), itd. W przypadku multicache "zaliczoną" mamy jedną skrytkę z serwisu, choć trzeba odkryć kilka etapów pośrednich, a jednak radość z takiej przygody rekompensuje tę "dysproporcję".

Dodatkowe informacje można znależć pod adresem: http://wiki.opencaching.pl/index.php

"Skarb" dobrze ukryty wśród kory brzozy... Naprawdę, nawet zdjęcie wprost nie od razu ujawnia jego lokalizację...

Tomasz Cegliński

GŁÓWNA | GlobalMapper | GIS / WMS / GPS | KARTOGRAFIA | FORUMs | LINKI | KONTAKT | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego