Menu główne:

GlobalMapper_PL_EN


Idź do treści

GPS Info

GIS / WMS / GPS

GPS i turystyka... - Nowa technologia coraz szerzej wkracza do turystyki pieszej, wodnej i rowerowej. Wedrówka w nieznane jest bardzo pasjonujaca, jednak bezpieczniej jest dokładnie wiedziec gdzie sie znajdujemy, jak daleko jest do schroniska i którą drogą iść aby nie zabłądzić. Dobry turysta zawsze ma przy sobie mapę i busolę, a ostatnio coraz częściej odbiornik GPS. Ktoś, kto już raz wędrował z GPS doceni jego przewagę nad tradycyjnym wyznaczaniem pozycji według mapy i kompasu. Coraz niższe ceny i lepsze funkcje odbiorników GPS zachecają do ich kupna, niedługo będzie on równie popularnym wyposażeniem turysty jak telefon komórkowy. Przed zakupem nowego odbiornika GPS warto się jednak zastanowić nad funkcjami jakie nam będą potrzebne. Znając ofertę handlową i własne oczekiwania nie wydamy pieniędzy na urządzenie z którego nie bedzie pożytku...

 • Bardzo sensowna i miła w odbiorze strona Marcina Czerwińskiego z PTTK Pleszew:

GPS w turystyce - Od najdawniejszych czasów jednym z fundamentalnych problemów, przed którymi stawał człowiek, był problem lokalizacji w terenie. Powstawało bardzo wiele metod, służących do wyznaczania pozycji. Nawigacja, kartografia, geodezja opierają się na udzielaniu odpowiedzi na pytania - gdzie się znaduję? Jak daleko jeszcze mam od celu? Jaka odległość jest pomiędzy pewnymi punktami? Ile czasu będę potzrebował na przeybycie drogi? Jak dotąd najpełniejszym rozwiązaniem tych problemów jest Globalny System Pozycjonowania (Global Positioning System).

Pełna nazwa systemu GPS to: "GPS-NAVSTAR", która pochodzi od angielskiego sformułowania Global Positioning System - NAVigation Signal Timing And Ranking. W tłumaczeniu oznacza globalny system pozycjonowania. Zasada działania polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej można obliczyć odległość odbiornika od satelitów. Mając wpisane do pamięci urządzenia położenie satelitów w czasie, mikroprocesor odbiornika oblicza pozycję geograficzną (długość, szerokość geograficzną), wysokość nad układem odniesienia oraz z dużą dokładnością aktualny czas UTC. System zbudowany jest z 24 satelitów Ministerstwa Obrony Stanów Zjednoczonych, rozmieszczonych w sześciu planach orbitalnych oraz naziemne stacje monitorujące. System ten miał początkowo zastosowania militarne służące wojskowości i został przekazany do publicznego, co ważne bezpłatnego użytkowania w 1994 roku. System pracuje na obszarze całej Ziemi, gdyż w każdym punkcie globu widoczne są zawsze przynajmniej cztery satelity. Dokładność pomiaru waha się od centymetra (odbiorniki geodezyjne) do ok. 10 metrów (proste odbiorniki nawigacyjne, bez korekcji różnicowej) i aż do 3 metrów w odbiornikach z funkcją WAAS/EGNOS.
W tej chwili odbiorniki GPS są coraz tańsze nie tylko te do samochodu, ale także bardziej rozbudowane dla turystów. Odbiorniki GPS w tej chwili oprócz małego wymiaru i szczelnej obudowy posiadają bardzo ładne kolorowe wyświetlacze, a także funkcje prowadzenia po drodze Prym wśród firm produkujących odbiorniki dla turystów wiedzie firma GARMIN. Na końcu tekstu zestawienie funkcji czterech polecanych dla turystów odbiorników GPS firmy Garmin (źródło Garmin).

Odbiorniki GPS wyposażono w wiele funkcji. Między innymi:

 • określenie współrzędnych według różnych układów odniesienia (standardowo WGS-84)
 • rejestrowanie śladu
 • nawigacja "do punktu" oraz "po trasie"
 • track back (czyli powrót do miejsca wyjścia "tą samą trasą")
 • pomiar odległości
 • wyznaczenie powierzchni (np. działki)
 • obliczanie wschodów i zachodów słońca oraz pór księżyca

... a w bardziej rozbudowanych odbiornikach:

 • wyświetlanie map i nawigacja na mapach warstwowych
 • komunikacja przez port szeregowy (RS232/USB) i Bluetooth z innym sprzętem elektronicznym (PC, Palm)
 • autorouting (wyznaczanie automatycznej trasy "po drogach")


Krótka charakterystyczna powyższych funkcji w odniesieniu dla turystyki:
Podstawową funkcją odbiorników
GPS jest podanie współrzędnych miejsca w jakim się znajdujemy, co pozwala na lokalizację na mapie. Mapy coraz częściej posiadają naniesioną siatkę GPS.
Rejestrowanie śladu przez odbiornik GPS jest wręcz wymarzoną funkcją dla turystów. W czasie wycieczki gdzie nie tylko odczytujemy współrzędne z urządzenia, czyli sprawdzamy gdzie jesteśmy odbiornik cały czas rejestruje pozycje. Po przybyciu do domu za pomocą odpowiednich programów (często darmowych) ściągamy zapisaną trasę w postaci śladu. Tak zapisany ślad można umieścić na dowolnej mapie (wcześniej odpowiednio ją kalibrując, czyli dopasowując jej wymiar do obejmującego terenu). Następnie można go dowolnie analizować. Z takiego śladu można odczytać jaką pokonano odległość, średnią poruszania się, a w bardziej rozbudowanych odbiornikach zaopatrzonych w wysokościomierz można także zobaczyć wzniesienia jakie zostały pokonane oraz trasę w postaci wykresu wysokościowego.
Ślad w pamięci odbiornika GPS może być wykorzystany do nawigacji czy też do funkcji track back (powrót po trasie).
Z dodatkowej rzeczy, która jest może mniej przydatna dla turystów to możliwość określenia wschodu i zachodu słońca i księżyca w miejscu, w którym się obecnie znajdujemy.

Nowsze odbiorniki ręczne, które nadają się dla turystów posiadają funkcje autoroutingu czyli prowadzenia po drogach na wgranych wcześniej mapach. Jednakże komercyjne mapy dróg, które są wykorzystywane w nawigacji samochodowej są nadal dość drogie. Alternatywnym rozwiązaniem są darmowe zestawy map, które niestety nie posiadają często funkcji autoroutingu, ale za to wyświetlają na mapie aktualną pozycję. Doskonałym rozwiązaniem dla turystów jest ciągle ulepszany projekt Topo_PL_100 ( GPS Maniak). Jest to zestaw map routowalnych szlaków większości gór polski oraz okolic Poznania i Trójmiasta.
Inną możliwością wykorzystania odbiornika GPS jest GECACHING. Idea zabawy polega na chowaniu specjalnie przygotowanych paczek-skarbów (ang. geocache) w różnych miejscach, a następnie podaniu lokalizacji (współrzędnych geograficznych) ukrytego przedmiotu do publicznej wiadomości. Inni użytkownicy systemu GPS mogą wtedy odnaleźć schowaną paczkę. Znalazca w nagrodę zabiera ukryty w pojemniku prezent, zostawia nowy oraz wpisuje swoje nazwisko i datę do "książki gości" - logobooka. Paczkami mogą być wszelakiego rodzaju i różnej wielkości pojemniki (puszka, skrzynka) - koniecznie wodoodporne. Skarby - wedle uznania, pomysłu i zasobności portfela - może to być metalowa kulka, paczka łusek od KBKSu bądź płyta CD. Informacje o miejscu schowania paczki publikuje się na łamach serwisu internetowego poświęconego tej zabawie (np. www.geocaching.com , www.opencaching.pl ) lub grupy dyskusyjnej (w Polsce pl.rec.gps). Oprócz danych dotyczących lokalizacji (dł. i szer. geogr, w formacie WGS-84) można podać dodatkowe informacje ułatwiające (bądź utrudniające) znalezienie przesyłki, tj.: obszar, na którym schowany jest geocache, sposób dotarcia na miejsce oraz rzeczy wartych obejrzenia w okolicy.

Polecam używanie odbiorników GPS przy uprawianiu wszystkich rodzajów turystyki, a zwłaszcza dla piechurów oraz rowerzystów, gdzie coraz częściej staje się niezbędny. Znajomość pozycji jest wręcz niezbędna przy nagłych wypadkach i powiadamianiu służb ratowniczych (zwłaszcza w górach).

Przydatne linki:

* * *

GŁÓWNA | GlobalMapper | GIS / WMS / GPS | KARTOGRAFIA | FORUMs | LINKI | KONTAKT | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego