NAWIGACJA - GlobalMapper_14_PL_EN

GlobalMapper_14_PL_EN

Idź do spisu treści

Menu główne

NAWIGACJA

GIS / WMS / GPS

Nawigacja GPS - Jednym z popularnych sposobów wykorzystania systemu i sygnału GPS jest nawigacja samochodowa i turystyczna. I tak jak pierwsza (samochodowa) umożliwia użytkownikowi interakcję z fabrycznym urządzeniem i stosunkowo zamkniętym systemem - wykorzystywana jest jako forma elektronicznego atlasu drogowego, tak druga (turystyczna) pozostawia szerokie pole do działania pasjonatom.
Nawigacja turystyczna korzysta z przynajmniej dwóch opcji realizacji.

  • (1) Navigacja przy użyciu urządzeń dedykowanych (w Polsce najbardziej rozpowszechnione są urządzenia firmy Garmin)- pierwotnie dostosowanych do "lekkich dla systemu" map wektorowych, z czasem urządzenia te ewoluowały umożliwiając wykorzystanie także map rastrowych tworzonych przez użytkownika jako Custom Maps.

  • (2) Nawigacja na dowolnego typu  skalibrowanych mapach rastrowych wczytanych do urządzenia typu palmtop, a ostatnio do niewielkich i lekkich komputerów typu netbook. To ostatnie rozwiązanie zdecydowanie uniezależnia użytkownika zarówno od typu sprzętu jak i dostępności map wektorowych dla wybranego obszaru wędrówki. Istotne jest jedynie oprogramowanie i umiejętność skalibrowania zeskanowanej mapy obszaru.


Mapa rastrowa
, w odróżnieniu od typowych map drogowych oraz dotychczas stosunkowo uproszczonych map wektorowych - (często tworzonych przez samych użytkowników) - jest przeważnie mapą topograficzną, a więc zawierającą wszystkie treści opisujące teren, a w przypadku map historycznych - jak mapy WIG - (Wojskowego Instytutu Geograficznego) - pozwala na odnajdywanie obiektów z minionego czasu na tych mapach zlokalizowanych. Mapa topograficzna zawiera (przynajmniej w większości przypadków) więcej treści niż dostępne mapy wektorowe. Polskim użytkownikom przypadły do gustu szczególnie dwa oprogramowania umożliwiające nawigację po mapach rastrowych: OziExplorer - w swych wersjach PC i PDA, oraz coraz bardziej znany GlobalMapper.

Ten ostatni  charakteryzuje się dużą swobodą i precyzją przeprowadzenia kalibracji
rastra - i to nie tylko w oparciu o znany dla mapy układ odniesienia i odwzorowanie, lecz poprzez wbudowanego klienta WMS (Web Map Server) - w oparciu o charakterystyczne i niezmienne punkty terenowe widoczne na obu mapach - na mapie referencyjnej (odniesienia) i mapie kalibrowanej na podstawie tej pierwszej. Ilość punktów kontrolnych jest praktycznie nieograniczona, a cały procesu bardzo prosty. Po tak skalibrowanej mapie, podłączając do netbooka zwykłą antenę GPS - typu "mouse USB" / np HOLUX-215 USB można rozpocząć nawigację od zaraz...

GlobalMapper nie tylko kalibruje mapy, ale i skalibrowane kolejne sekcje łączy w jedną całość
i pozwala na ich eksport do GeoTIFa, GeoJPG, GeoPDF oraz do wielu formatów stosowanych w GIS. W odniesieniu do wektorów - w przypadku nawigacji - do śladów i punktów drogi, program ten umożliwia ich eksport, import i konwersję w dwie strony stając się tym samym sprawnym, intuicyjnie prostym i zaawansowanych narzędziem GIS... Najczęściej stosowanym plikiem wymiany śladów i punktów jest format GPX, również tworzony przez GlobalMapper. Można także przeprowadzić eksport do pliku KMZ / KML i otworzyć za pomocą GoogleEARTH... itd.

   * http://www.globalmapper.com
- Strona główna Global Mapper (Eng.)
   * http://tech.groups.yahoo.com/group/global_mapper/
- Forum Global Mapper na Yahoo
   * http://www.globalmapperforum.com
- Forum podstawowe Global Mapper
   * http://mcmcweb.er.usgs.gov/drc/dlgv32pro/
- USGS dlgv32 Pro - strona o początkach programu GlobalMapper
   * http://www.journalofmaps.com/cgi-bin/blosxom.cgi/remote_sensing/gm90.html
- Global Mapper Review at Spaced-Out
   * ftp://ftpext.usgs.gov/pub/cr/mo/rolla/viewers/docs/viewers_asprs_mar00.pdf
- US Geological Survey - dokument o historii dlgv32(później Global Mapper)
   * http://www.globalmapper.com/polish_maps/
- Dzięki uprzejmości GlobalMapper szereg plików do pobrania...
   * http://www.globalmapper.com.pl/ - Polska strona
(w rozwoju) poświęcona GlobalMapper, artykuły tematyczne, samouczki, galerie, itd...
   * http://www.globalmapper.com/product/screenshots.htm
- galeria GlobalMapper na stronie producenta.
(Warto zobaczyć te zrzuty...)

*   *   *

O nawigacji GPS po mapach rastrowych - dopiero zaczynamy tu pisać... Zajęliśmy się budową zarysu tej strony, umieściliśmy podstawowe materiały i linki, ale to dopiero początek... Cała strona jest przede wszystkim poświęcona efektywnej pracy z GlobalMapper w wielu zastosowanich praktycznych, które ten program oferuje...
Chcieliśmy Was o tym poinformować na polskiej Wikipedii - lecz zdjęli ten materiał. Google zdążyły go jednak zarchiwizować i jest (TUTAJ
).

*   *   *
NAWIGACJA GPS w terenie
w oparciu o GlobalMapper+HOLUX 215U+
netbook EeePC1000HE

Nawigacja w praktyce: Sam fakt możliwości prowadzenia nawigacji przez każdego nią zainteresowanego jest niebywały - i to zarówno ze względu na powszechną dostępność sprzętową i cenową, jak i gdy weźmie się pod uwagę jak szybko oswoiliśmy się z tym faktem i przestaliśmy uznawać za temat "przyszłości"...
- Podobnie jak fotografia cyfrowa w krótkim czasie uwolniła nas od wszelkich uazleźnień - jak zakup filmu, przyswojenie zależności pomiędzy czułością, czasem, przysłoną, ogniskową, powiązania faktu każdego pstryknięcia z przelicznikiem pieniężnym - i dała nam swobodę archiwizowania obrazów wszystkiego i w nieograniczonej ilości, tak technologia GPS - nie tylko uprościła odpowiedź na odwieczne pytanie wędrowców - "Gdzie ja jestem ?" w odniesieniu do poziomu gruntu i wody na powierzchni Ziemi... Na potrzeby tej strony pominiemy wyliczanie wielości zastosowań praktycznych systemu GPS i zajmiemy się wyłącznie wykorzystaniem w nawigacji turystycznej i kartografii. Inne zastosowania - jak OffRoad i poszukiwanie skarbów - zasygnalizowaliśmy na innych podstronach.

  • Oprogramowanie: GlobalMapper

  • Podstawowy sprzęt: antena GPS na kablu USB lub połączona przez Bluetooth...,  netbook z naładowaną baterią

  • Mapy: Jeżeli nasz netbook ma możliwość łączenia się z Internetem - mapy nie są niezbędne, możemy bowiem korzystać z nich aktywnie w trybie on-line, pobierając z serwerów WMS, podobnie jak zdjęcia satelitarne. Własne mapy będą nam potrzebne tylko do wybranych zastosowań...


  • Turystyka: Archiwizacja własnych śladów i punktów drogi (często łączona z geotagowaniem wykonywanych na trasie zdjęć).

  • Poszukiwania: Próby odnalezienia na mapach miejsc i celów istniejąch obecnie lub dawniej oznaczonych.

  • Trekking: Bieżąca kontrola pozycji w czasie wędrówki, zapisywanie śladu, ułatwienie orientacji w nieznanym terenie.

  • Mapowanie: Kreślenie nowej mapy lub weryfikacja sytuacji aktualnej z tą oznaczoną na najnowszych dostępnych mapach. Niezwykle przydatne i efektywne zastosowanie nawigacji GPS. Jeżeli nawigację prowadzimy wprost w urządzeniu wyznaczającym pozycję, gdzie w tle znajduje się korygowana mapa, zaś ponad nią pojawia się bieżący ślad oraz informacje użytkownika - jesteśmy w stanie szybko i dokładnie sprawdzić i uaktualnić stuację topograficzną.

*   *   *Zebrane ślady, punkty, wykonane fotografie i opisy są elementem prac terenowych przy uaktualnianiu treści map turystycznych.
Globalmapper umożliwia prezentację zdjęć (obrazów) przypisanych do punktów (opisano tutaj)

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego