Terenoznawstwo - Global_Mapper_20_GMutils v.1.0 by GeoX - GIS_OFERTA_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS_LIDAR

Global_Mapper_20_GMutils v.1.0 by GeoX - GIS_OFERTA_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS_LIDAR

Idź do spisu treści

Menu główne

Terenoznawstwo

KARTOGRAFIA > TOPOGRAFIA

TERENOZNAWSTWO...
Generalnie... w tym dziale będzie coś w rodzaju.. "Jak się odnaleźć w lesie patrząc podejrzliwie na granitowy słupek oddziałów lasu...?" Ale to żart, pozbieramy tu trochę materiałów związanych z tematem z tytułu.
Prócz tego mamy dla Was prawdziwy smaczek... ZESZYT do TERENOZNAWSTWA OFICERA POLSKIEGO z czasów II Wojny Światowej
... Historia tego zeszytu już sama w sobie jest niezwykła... Toczyła się wojna. Otóż mój znajomy, kiedy był chłopięciem został wysłany do lasu po mech... Tak, po mech - do ocieplenia i uszczelnienia drewnianego domu przed zimą... Podnosząc łopatką dorodny płat mchu - odsłonił skórzaną raportówkę... W niej była mapa, busola i ten właśnie zeszyt...  Zapiski w nim poczynione ręką przedwojennego słuchacza szkoły oficerskiej (zapewne), (zwróćcie uwagę na pismo i staranność rysunków...!) - służyły później mojemu znajomemu w szkole... Pokazał mi go któregoś dnia, opowiedział jego historię i udostępnił do skanowania... Z szacunku dla 71 letniego delikatnego materiału - strony były fotografowane... Myślę, że tą drogą (publikując go tutaj) uszanujemy pamięć tego bezimiennego polskiego żołnierza i choć nie możemy go zwrócić ani jemu ani jego rodzinie, gdyż strona tytułowa została wyrwana już dawno temu (możliwe, że przez samego autora), tym niemniej to miejsce powinno być godne, aby go tu opublikować i pokazać innym...  I jeszcze jedno - zeszyt ma zbyt wiele kart, aby pokazać je wszystkie w formie galerii - pokażemy Wam slideshow, zaś sam zeszyt w paczce [.zip] udostępniamy do ściągnięcia w ... LINKACH ... oczywiście
No i chyba najważniejsze: Na dwóch stronach widnieje ten sam zamaszysty podpis - postawiony czerwoną kredką - domyślamy się, że jest to podpis wykładowcy naszego żołnierza. Na ostatniej zaś stronie przed końcową okładką - na wklejce - jest jeszcze jeden podpis... Gdyby ktoś kiedyś zidentyfikował te podpisy - byłby to już jakiś ślad, by dowiedzieć się odrobinę więcej i rozjaśnić mrok tajemnicy spowijającej tą zagadkę... Kim był ów skrupulatnie notujący słuchacz i później żołnierz, co go przywiodło w bory Puszczy Kozienickiej, dlaczego zdecydował się ukryć swą raportówkę... i dalaczego nigdy już po nią nie powrócił...? A może poprostu już jej nie odnalazł... A tak naprawdę to nie wiemy nawet czy był to może legionista płk. Zielińskiego stacjonującego w Kozienicach, czy też - jak przypuszczamy żołnierz z rozproszonego oddziału w latach II WŚ.   (...)

Zeszyt z wykładów do terenoznawstwa - bezimiennego polskiego oficera z czasów II WŚ.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego