Menu główne
Na powyższym ekranie prezezntujemy Wam przykładowy Work-Flow Diagram, czyli zestaw przykładowych składników umożliwiających w oparciu o program GlobalMapper efektywne pozyskiwanie, analizowanie, przetwarzanie elementów tworzonej przez nas mapy. Schemat przeznaczony był dla Forum GlobalMapper (http://www.globalmapperforum.com/forums/), jednakże jest na tyle przejrzysty, że nie potrzeba go tłumaczyć. Jego ideą jest zaprezentowanie skąd, w jaki sposób możliwe jest pozyskanie materiałów źródłowych, jakimi narzędziami można je efektywnie przetwarzać, jak połączyć elementy systemu w jedną sprawną całość, aby w efekcie tych działań samodzielnie stworzyć pełnowartościową mapę.
Nie jest to oczywiście "jedyny słuszny", model postępowania, lecz tylko jedno z wielu możliwych rozwiązań opartych na rdzeniu, którym jest GlobalMapper. Fakt, że jest on w stanie przyjąć i przetworzyć tak wiele formatów rastrowych, wektorowych, GIS, współpracować z odbiornikiem GPS, a następnie wyeksportować efekt pracy do innych otwartych formatów w tym GeoTIF, GeoPDF, do formatu Garmin ... - czyni z niego narzędzie uniwersalne i sprawne zarazem.
Pod tym linkiem znajdziecie Państwo efekty pracy kartograficznej z wykorzystaniem tego WorkFlowDiagram: (TUTAJ)
Na kolejnych podstronach znajdziecie liczne przykłady omówienia wybranych zastosowań i ich realizacji opartych o ten podstawowy diagram przepływu danych. Zamieścimy liczne samouczki (tutoriale) pokazujące jak szybko i sprawnie dojść do zamierzonych efektów, a także linki do źródeł danych, przykłady realizacji oraz do materiałów uzupełniających wiedzę początkującego kartografa i nawigatora GPS.
Miło nam gościć Was na tych stronach -
PS. Od tego też momentu pojawiać się będzie stała zachęta - Nadsyłajcie Wasze własne przemyślenia, wzorce, przykłady, pomysły oraz linki do wartościowych informacji. Ideą tej strony jest bowiem próba przełamania hermetyczności tzw. "profesjonalnej" wiedzy i upowszechnienie jej dla tych, którzy z trudem i często bezskutecznie jej poszukują. Czyli my wszyscy, którym udało się dotrzeć i zebrać pewien jej zasób plus własne dowiadczenia w wybranej (związanej z tematem tej strony) dziedzinie możemy i powinniśmy pomóc rozwijać się innym. Czynią tak liczne ośrodki akademickie i instytucje "za oceanem" w misji powszechnej i łatwodostępnej edukacji masowej, gdy tymczasem na naszym rodzimym necie pofragmentowana wiedza rozproszona jest w wątkach tematycznych na Forach oraz na stronach nielicznych pasjonatów (chwała im za to), którzy gromadzą ją i dzielą się nią, jak również własnym doświadczeniem.
Tak było do niedawna z dostępem do map archiwalnych - chwalebnie w końcu przełamanym, przez takie strony jak:
http://polski.mapywig.org/
http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/ - tam też przeogromny zbiór linków: http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/linkituryst.htm
http://www.mapy.eksploracja.pl/news.php
http://mapy.amzp.pl/
ftp://mapy.ziomal.org/
http://zecernia.com/html/
a także niezwykła strona o GPS w praktyce: Lecha Ratajczaka http://gpsmaniak.com/
oraz pełna praktycznej wiedzy Tadeusza Syryjczyka: http://www.syryjczyk.krakow.pl/
Dziękując ich Autorom za ich otartość umysłu i wolę dzielenia się wiedzą - zapraszamy na ich strony uzanjąc je za obowiązkowe nie tylko na początku drogi i przygody z kartografią i nawigacją GPS. Do wielu innych, do których udało się nam "dokopać" w sieci - przekierujemy Was w naszej Linkowni... Dodajcie więc te, o których jeszcze nic nie wiemy.
Enjoy :-)